Králové Šumavy

Celovečerní animovaný dokumentární film vypráví pozoruhodný příběh Josefa Hasila, obyčejného muže, jenž se stal legendou. Tématem dobrodružného špionážního příběhu o hrdinství a morálním rozhodování je boj jedince proti autoritářskému režimu, který se neobejde bez mnoha obětí ze strany hrdiny.

Střední Evropa se po druhé světové válce stala centrem ideologického boje mezi Východem a Západem. Když v Československu v roce 1946 nastoupili k moci komunisté, mnoho lidí se rozhodlo opustit vlast a odlehlá, kopcovitá Šumava, kterou prochází státní hranice, se pro ně stala hlavním mostem na Západ. Josef Hasil byl šumavský policista, kterého ztráta svobody v jeho zemi čím dál více sužovala, a proto se rozhodl, že bude lidem pomáhat překročit hranici. Tak se zrodila legenda o Králi Šumavy. V následujících letech se Hasil stal trnem v oku komunistů. Jeho hrdinství bylo vskutku legendární a schopnost pohybovat se jako duch a unikat zatčení mu vysloužily auru nadpřirozenosti.

Žánrově se ve snímku prolíná špionážní thriller s westernem, v němž nechybí přestřelky, tajní agenti a zrádci ani tragický milostný románek. To vše se odehrává na pozadí jedné z nejkrásnějších hornatých oblastí ve střední Evropě. Snímek bude vůbec poprvé zkoumat vztah člověka a jeho vlastní legendy. Přináší rozhovory s pamětníky z obou proti sobě stojících táborů, kteří nám vyprávějí o svých zkušenostech a podávají přímá svědectví. Jejich vyprávění je umocněno archivními záběry a návštěvami míst, kde se příběhy odehrávaly, a také stylizovanými animovanými rekonstrukcemi situací.

Inspirováno knihou Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy.

Credits

  • Kris Kelly, scénář a režie
  • Jaromír Kačer, kamera
  • Anna Ryndová, střih